Ako si vybrať tlačiareň pre kvalitnú tlač

Potrebujete tlačiareň? Aby nedošlo pri jej nákupe k nesprávnemu prepočtu, venujte pozornosť technológii práce, zaťaženiu a užitočným funkciám.

Ako si vybrať tlačiareň pre kvalitnú tlač
Ako si vybrať tlačiareň pre kvalitnú tlač (Foto: naplne-do-tlaciarni.sk)

Každý nákup si vyžaduje správny prístup, preto sa oň snažte aj pri výbere novej a multifunkčnej tlačiarne. Prezradíme vám, čo presne to pre vás znamená.

1. Rozhodnite o type zariadenia

Existujú dva typy tlačiarní: tradičné, ktoré sú určené výlučne na tlač a multifunkčné zariadenia (MFP), ktoré vám okrem tlače textov a fotografií umožňujú dokumenty aj skenovať alebo kopírovať. Niektoré modely dokonca vedia odosielať údaje faxom. Samozrejme, potrebujete ich vybaviť kvalitným tonerom Xerox.

Podobne ako bežné tlačiarne, multifunkčné podporujú rôzne tlačové technológie a líšia sa iba doplnkovými funkciami. Zariadenie zaberá menej miesta ako tlačiareň, skener a kopírka a stojí menej ako tri samostatné zariadenia.

Nákup multifunkčného zariadenia na vykonávanie viacerých funkcií sa oplatí, iba ak ich naozaj potrebujete a často sa budú používať. V opačnom prípade je lepšie zostať pri bežnej tlačiarni, ktorú vždy stačí doplniť o nový toner Epson.

2. Ohodnoťte zaťaženie

Pre správny výber tlačiarne je dôležité určiť aj jej úlohy. Lacné domáce modely nie sú navrhnuté pre ťažké bremená a pri práci v kancelárii sa rýchlo rozpadnú v dôsledku zvýšeného opotrebenia. Rovnako budú profesionálne zariadenia v každodennom živote zbytočné a investične nevýhodné.

Odhadnite preto, koľko štandardného balíka papiera vám stačí a určte mesačný objem tlače. Skontrolujte v dokumentácii k tlačiarni odporúčané mesačné zaťaženie výrobcu a vychádzajte aj z toho.

3. Zvážte počet farieb

Všetky tlačiarne sú rozdelené na čiernobiele a farebné. Prvá tlačiareň má jednu kazetu a dokáže robiť iba čiernobiele výtlačky – vhodné pre textové dokumenty, tabuľky a ďalšie kancelárske papiere. Druhé sú trochu zložitejšie: v takýchto zariadeniach je 4 až 12 kaziet . Aj keď môžete tlačiť fotografie na akejkoľvek farebnej tlačiarni, kvalita sa bude líšiť.

Základné modely používajú väčšinou štyri kazety: čiernu, azúrovú, purpurovú a žltú. Do poloprofesionálnych modelov sa pridávajú svetlo modrá a svetlo fialová, ktoré sú zodpovedné za podrobnejší prenos odtieňov oblohy a pokožky.

Platí tak, čím viac kaziet, tým lepšia je farebná škála a kvalita poltónov. Na domácu tlač fotografií vám ale postačujú štyri farby.

Text:PR

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!